logo

Добре комшије најбоље чувају стан

Добре комшије најбоље чувају стан* У корену сваке пљачке је "типовање", односно информација да ће власник стана или куће бити одсутан * Најчешће дојављују комшије, познаници и рођаци, а све чешће се информације прикупљају у кафићима * Не постоји идеална заштита од провала

Сезона годишњих одмора током летњих месеци идеална је прилика за провалнике да крену на "посао". Из станова се углавном краду новац, накит и мањи технички предмети који могу да стану у џеп. Ако је пљачка већег обима, са више актера и превозом, плен лопова могу бити и уметничке слике, колекције поштанских марки, али и технички уређаји, као што је телевизор, рачунар или музичка линија. Када се власници врате најчешће их сачекају разваљена врата стана, разбацане ствари и покрадене драгоцености.

− Мање искусни провалници, углавном наркомани и повратници из затвора, улазе у стан без пуно планирања, најчешће кроз отворен прозор или узимају кључ који непажљиви станари остављају испод отирача или саксија за цвеће. Професионалци за улазак у стан користе ломилице и чешљеве за браве, "члаке" које сами праве, пајсере и шрафцигере. Међутим, свима им је заједничко то што настоје да се у што краћем временском року отарасе украденог накита и технике, тако што их продају "на црно" по пијацама и бувљацима − каже за Данас, Угљеша Стешевић, шеф Одсека са сузбијање тешких крађа Управе криминалистичке полиције Београда.

Он истиче да се власници, како би сачували свој дом док су одсутни, најчешће ослањају на скупе алармне системе са видео надзором, интерфоне са камером, блиндирана врата са по више брава или решетке на прозорима. Пуно је и оних који "блефирају" да су код куће тако што суседима или рођацима остављају кључеве да им обилазе стан. Међутим, идеалне заштите нема. Провалници са дугогодишњим стажом ослањају се на познавање понашања људи, а настоје и да иду у корак са напретком безбедоносних система.

− У корену сваке пљачке је типовање, односно информација да ће власник стана или куће бити одсутан на неколико дана. Најчешће дојављују комшије, познаници, али и рођаци. Све учесталији су и случајеви да лопов добије информацију у неком кафићу где људи говоре о својим плановима за годишњи одмор. Они за своју "услугу" добијају проценат од плена. Након тих првобитних информација, у комшилуку се прикупљају остале, као што су подаци о положају куће или спрату на којем се стан налази. На основу ових података планира се начин уласка у објекат. На пример обијањем врата, пењањем до прозора или кроз гаражу ако је кућа поседује − истиче Стешевић.

Делови текста пренети из листа "Данас"

Prava korišćenja: Gradska opština Mladenovac. ©2005-2023.
Kontakt: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli. 
Info centar GO Mladenovac: 011/7857-846
Tehnička podrška: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.